Muuseumitund loodusmuuseumis

19. veebruaril käisime loodusmuuseumis muuseumitunnis “Paleobioloogia ja  -ökoloogia”.

Muuseumitunnis  uurisime, mis üldse on kivistised ja kuidas nad tekivad. Rääkisime ka sellest, millised ürgelukad on Eesti alal laiunud ürgmeres elanud ning selgitame välja selle, kes-kus elas ja kes-keda sõi. Lisaks püüdsime tõmmata paralleele tänapäeva elustikuga.

 

Lisas: ulla 19.02.2019 15:34

Jõululaat

 

3. detsembril toimus koolis jõululaat kus saime müüa enda valmistatud sööki ja käsitööd. Mina valmistasin laadaks vahvleid, pirukaid, muffineid ja piparkooke. Mul läks üsna hästi, sest müüsin ära kõik vahvlid ja muffinid. Mulle meeldis see laat väga.

Jutu kirjutas: Karl Oliver, lend 005d

3. detsembril toimus Reaalkooli aulas jõululaat. 4. klasside lapsed said müüa seal jõuluasju. Müüa võis nii söödavat kui ka käsitööd. Mina tõin müügiks helkureid. Tegime emaga neid eelmisel õhtul. Minu õde aitas ka. Me tegime ka müügiplakati, et ostjaid ligi meelitada. Minu helkurite hind oli 1 euro. Mul läks hästi ja kõik helkurid osteti ära. Sain ka ise laadal ringi vaadata ja mõned jõulukingid ja jõulukaardid osta.

See laat oli lahe.

Jutu kirjutas: Hendrik, lend 005d

Esimesel detsembril hakkasin ma koos emaga piparkooke küpsetama. Isa andis mulle nõu, et teha rosinapiparkooke. Mina küpsetasin ja ema kaunistas.  Mul läks neile umbes kolm tundi.Sain umbes 74 rosina piparkooki. Kella üheksaks  oli pea aegu kõik valmis. Paar tükki sõi kass ära,kuna ta murdis salaja kööki sisse. Järgmisel päeval me kaunistasime ja panime järgmiseks päevaks asiad valmis. See oli tükk töö. See oli väga tore laat. Neid võiks olla rohkem.

Jutu kirjutas: Miina, lend 005d

Meil oli eile koolis 3. detsembril jõululaat. Mina tegin kartulikrõpse, limonaadi ja viineripirukaid. Mina aitasin isal lõigata kartuleid krõpsutdeks ja limonaadi teha. Mulle meeldis jõululaat väga, ma sain 39 eurot ja 50 sent. See oli minu esimene jõlulaat ja mul läks väga hästi.

Jutu kirjutas: Gustav, lend 005d

Meil oli 3. detsembril jõululaat ja mina olin üks müüja. Mina tõin juustuküpsiseid, pulgakomme ja kass Arturi kooki popkorniga. Ma tegin neid kodus, mu ema ja õde tegid kooki ja mina oma isaga tegime pulgakomme. Ma teenisin 15€ ja sain kasumit 1€ peale kulude mahaarvamist. Mulle meeldis see laat, kuigi ei saanud palju raha.

Jutu kirjutas: Valter, lend 005d

3. detsembri esmaspäeval oli meil 4. klasside jõululaat. Ma valmistusin kodus selleks väga palju. Mina ja mu vend aitasime emal küpsetada šokolaadi küpsiseid. Nägime nende tegemisel väga palju vaeva ja laadal osteti kõik ära. Laadal ma sain väga hea koha müümiseks. Müüsin erinevaid pirukaid ja šokolaadiküpsiseid. Alguses ei ostetud midagi ,aga lõpuks sain ikka palju raha ja ma sain kokku 31 eurot ja 7 senti. Mulle jõululaat meeldis ja ma sain natuke taskuraha juurde.

Jutu kirjutas: Kenneth, lend 005d

Kolmandal detsembril oli koolis jõululaat. See toimus Reaalkooli aulas. Müüjaid oli palju, kõik müügikohad olid kinni.

Mina müüsin keraamilisi aluseid, piparkooke ja ise tehtud piparkoogitainast. Keraamikat käisime tegemas ema sõbra juures Määra Mäe Meistrikojas. Savivormide tegemine, glasuurimine ja põletamine võttis kaua aega, üle  nädala, aga see on mu lemmiktöö. Keraamikat õppisin tegema Keilas kunstiringis.

Piparkoogitaina retsept on meie peres salajane, mida teab ainult emme ja retsepti teistele ei jagata. Salatainast piparkooke küpsetasime mina ja mu ema koos. Siis veel kaunistasin piparkooke. Kokku läks rohkem kui 3 tundi!

Laadale viimiseks pakkisime kõiki asju eriti hoolega, sest kõik oli nii õrn. Ma teenisin laadal peaaegu 13 eurot. Jõululaat oli lahe ja ma tahaksin, et selliseid üritusi oleks rohkem.

Jutu kirjutas: Airiin, lend 005d

Meil oli esmaspäeval koolilaat. Mina tegin magustoite. Magustoite tegin koos emaga. Alguses läks mu müük halvasti , aga pärast hakati rohkem ostma. Teenisin kokku 17 eurot ja 50 senti. Minu kõrval müüsid Gustav ja Frode. Mulle koolilaat meeldis.

Jutu kirjutas: Luukas, lend 005d 

3.detsembril toimus meie kooli jõululaat. Seal müüsid oma asju ainult neliandad klassid. Mina tennisin 33 eurot ja mul oli klassis paremuselt kolmas teenistus. Ma müüsin pulgakomme ja need olid väga head ja need meeldisid teistele väga hästi. Valmistasin pulgakomme ema ja vanaemaga. Ema kastis pulgakommid šokolaadi seest läbi. Mina kastsin šokolaadise pulgakommi kommipuru seest läbi. Vanaema torkas pulgakommid plastik alusesse. Pärast viisime pulgakommid rõdule külma. Ma tahaks, et me saaksime järgmine aasta uuesti asju müüa, aga kahjuks ei saa, sest oleme juba liiga suured.

Jutu kirjutas: Frode, lend 005d

Esmaspäeval 3.detsembril toimus 4.klasside jõululaat. Mina ja minu pere hakkas valmistuma juba septembris. Me hakkasime kaarte tegema. Laupäeval 01.detsembril küpsetasin pulgakomme. Mul tuli üle 100 pulgakommi. Ma teenisin jõululaadal 95€ ja 10s. Ma loodan, et järgmine aasta on ka laat kus müüa.

Jutu kirjutas: Eva, lend 005d

Meil oli 3. detsembril  jõululaat. Seda korraldasid kõik neljandad klassid. Mina müüsin ja valmistusin koos Heldini ja Mariega. Heldin tegi tähesaiu, Marie valmistas muffineid ja mina valmistasin õunašokolaadi ja patju. Me pidime alguses patju Mariega koos tegema kuid hakkasime just riiet lõikama ja siis pidi Marie ära minema. Seega tegin ma patju koos oma ema ja vanaemaga. Patjade tegemisele kulus meil umbes kolm tundi. Patju tegime me kokku neli. Laadapäeval läksime kooli poole kümneks. Meie müük läks hästi. Kõik padjad ja muffinid said müüdud kuid tähesaiu ja õunašokolaadi jäi natuke alles. Kokku teenisime me 34.20 eurot 9 eurot läks kino pileti jaoks õpetajale seega igaüks sai 8.40 eurot. Mulle meeldis jõululaat väga.

Jutu kirjutas: Miia, lend 005d

03.12 detsembril toimus jõululaat. Mina müüsin viineripirukaid. Mu ema tegi need valmis. Ma ei saanud teda aidata, sest ma olin trennis. Ma sain laadalt 14 eurot ja 50 senti. Ma sain ka kõik maha müüdud. Meie jõululaat algas kell 10:00 ja lõppes kell 11:45. Mulle  meeldis meie jõululaat ja ma tahaksin, et neid oleks veel.

Jutu kirjutas: Norman, lend 005d

3.detsembril oli meil jõululaat. Mina müüsin laadakaupu koos Marie ja Miiaga. Mina tegin tähesaiu,Marie tegi šokolaadimuffineid ja Miia tegi patju ja õunašokolaadi. Padjad osteti kohe kõik ära ja pärast hakati teisi asju ka ostma. Mina ei ostnud laadalt midagi. Mulle meeldis laat ja seal müüa! Ma loodan, et meie müüme millalgi veel.

Jutu kirjutas: Heldin, lend 005d

3. detsembril oli jõululaat.Ma müüsin seal asju koos Karliga. Mina müüsin glögi ja Karl müüs  pulgakooke ja piparkooke. Minu glögi maksis 50 senti ja Karli pulgakoogid 1 euro ja 50 senti ning piparkoogid  50 senti.

Me teenisime kokku 55 eurot ja 48 senti. Me olime mõlemad müügitulemusega rahul. Andsime teenitud rahast 3 eurot õpetajale kinorahaks.

Meie arvates läks jõululaat hästi.

Jutu kirjutas: JĂĽrgen, lend 005d

Meie koolis toimub iga aasta jõululaat mida korraldavad kõik 4.-ad klassid. Mina müüsin kirjut koera, kass Arturit ja juusturulle. Meie pere ostis kõik toorained poest ja tegime kõik ise valmis. Selleks kulus meil u 2 tundi või natuke rohkem . Ma aitasin teha kass Arturit ja kirjut koera ja mu vanemad tegid juusturulle. Mulle meeldis jõululaat ja ma teenisin u 18€.

Jutu kirjutas: Oskar, lend 005d

Meil toimus 3. detsembril jõululaat. Ma müüsin koos Jürgeniga. Me müüsime piparkooke, glögi ja pulgakooke. Nende valmistamine ja müümine oli väga lõbus ja tore.

Jutu kirjutas: Karl, lend 005d

Selle aasta jõululaat toimus kolmandal detsembril. Minu ülesandeks oli teha süüa või kaunistusi.

Ma mõtlesin teha vahukomme šokolaadis ja banaani šokolaadis. Isa käis poes ostmas küpsetus šokolaadi, kommi pulkasid, vahukomme, kaunistusi ja banaani. Kile oli mul kodus juba kodus olemas. 

Alguses pidin isaga šokolaadi sulatama. Järgmise asjana pidin banaani ja vahukommid kastma šokolaadi sisse.  See oli väga põnev. Kolmanda asjana pidin panema vahukommid ja banaanid rõdule kaheks tunniks seisma.

Mul kulus aega, et neid söögiasju teha, umbes  kaks ja pool tundi koos pakkimisega. Ma tegin ise paberi peale ilusad sildid. Arvutasime koos isaga majandusõppe tunnis õpitu põhjal toote hinna. Banaan šokolaadis maksis 40 senti ja vahukomm šokolaadis maksis 50 senti. See hind sisaldas ka väikest kasumit.

Hommikul viisin isaga vahukommid ja banaanid laadale. 

Ma teenisin kokku 6 eurot ja 15 senti. 

Mulle meeldis laat väga.

Jutu kirjutas: Oliver, lend 005d

Meil oli koolis 3.detsembril jõululaat, mida korraldasid neljandad klassid. Mina, Heldin ja Miia tegime seda koos. Miia tegi patju ja õunašokolaadi, Heldin tähesaiu ja mina tegin muffineid. Kõik pidid oma saadud summast ära andma 3€, et osta endale järgmiseks päevaks kinopilet. Ülejäänud raha saime endale. Laadal müüdi ka palju teisi asju. Pärast laata läksime klassi ja jagasime raha ära.

Mulle väga meeldis jõululaata korraldada.

Jutu kirjutas: Marie Eliisabet, lend 005d

 

Meie koolis toimub 3. detsembril jõulaat. Valmistusin jõululaadaks nii, et tegime koos mu kaksikõe Silviaga ( kes pidi samuti jõululaadal osalema ) nimekirija asjadest, mida on tehea vaja. Siis jagasime need ära ning planeerisime ajaga ja mahutasime iga asja aja sisse ära. Ning hakkasimegi tegutsema. Jõudsime valmis täpselt õigeks ajaks. Silvia valmistas kõik toidud ja mina aitasin teda. Veel tegin ma plakati hinnasildid ning kleepisin pudelite peale sildid. Siis oligi kõik valmis. Jõululaat toimus esmaspäeval. Kell 8:30 olin autos ja sõitsime kooli. Koolis panime asjad valmis ja käisime söömas ning siis oli vaja ainult oodata. Müüsin ära kõik sõstramorsi ja õunamahla pudelid ja pulgakommid. Kokku sain 23:50€ millest 3€ andsin õpetajale. Selle eest läksime järgmisel päeval kinno. Mulle endale jäi alles 21:50€. Kokku võtes oli see väga hea laat!

Jutu kirjutas: Carmen, lend 005d

Mul läks jõululaadal müümine hästi. Ma müüsin kõik kaubad maha ja teenisin 31 eurot ja 95 senti. Ma pakkusin vahvli südameid, toruvahvleid koos vahukoorega ja pulgakomme. Kõige rohkem teenis meie klassist Eva. Ta sai üle 90 euro. Jõululaat kestis 10-12. Pärast läksime klassi, et raha kokku lugeda ja õpetajale 3 eurot anda. Mulle jõululaat meeldis.

Jutu kirjutas: Marko, lend 005d

Jõululaat oli 3.detsembril.  Jõululaat läks hästi. Ma müüsin vahvleid ja õunamahla. Ma müüsin kõik kauba ära. Korralduse poolest polnud üldse paha. Väga tore üritus oli.

Jutu kirjutas: Sander, lend 005d

Meie koolis toimus 3.detsembril, esmaspäeval jõululaat. Me tulime kooli ja meie klass pani toole paika Ma olin Sandri kõrval. Me läksime ka enne laata sööma. Ma mĂĽĂĽsin šokooladi vahukomme, piparkoogi kuusekesi ja piparkoogi keesi. Kui laat algas, siis mult ei ostetud midagi, aga pärast 15 min hakati mult ostma. Ma mĂĽĂĽsin terve ome kauba maha. Mul said kõige kiiremini otsa šokolaadi vahukommid, siis piparkoogi kuused ja lõpuks piparkoogi keed. Kui laat läbi sai, siis ma läksime klassi ja lugesime rahad kokku. Mina sain 18€ ja 55s. Me pidime õpetajale andma 3€, sest me läksime kinno vaatama “Eia jõulud Tondikakul. Meie klassist teenis kõige rohkem Eva. Mulle meeldis see laat.

Jutu kirjutas: Taago, lend 005d

 

 

 

 

 

 

Lisas: ulla 03.12.2018 19:09

R-õpe – kingloom

Teisipäeval teise eesti keele tunni ajal läksime klassiga labori klassi, kus õpetaja Erkki Otsman rääkis meile kingloomast. Kõigepealt kirjutasime jutu, siis vaatasime pilte ja videosid. Lõpuks  vaatasime teda mikroskoobiga. Selle nähtu põhjal joonistasime teda ning kirjutasime pildi juurde ta kehaosad. Mulle see tund meeldis ja sain palju uusi teadmisi!

Jutu kirjutas: Karl Oliver, lend 005d

Teisipäeval 6. novembril oli meil R-õppe tund Erkki Otsmanniga kingloomast. Erkki Otsmann rääkis meile tunni alguses huvitavaid fakte kingloomast. Õpetaja Erkki rääkimise ajal saime me valge paberi ja kirjutasime kingloomast rohkem. Vaatasime ka mikroskoobist kinglooma ja pärast pidime sellest lehele pildi joonistama. Mikroskoobi alt vaadates olid kingloomad sinist, rohelist, roosat või pruuni värvi, aga elusana on nad läbipaistvad. Mulle meeldis see R-õppe tund Erkki Otsmanniga ja see oli põnev.

Jutu kirjutas: Kenneth, lend 005d

Lisas: ulla 06.11.2018 09:51

Isadepäev

Meie koolis toimus 5.novembril isadepäeva üritus. Meid jagati kolme rühma. Mina sain kolmandasse rühma. Seda rühma juhtis minu ema ja me tegime magustoite. Esimene rühm tegi eelrooga ja teine rühm tegi pearooga. Meie rühm tegi šokolaadi kooki, šokolaadi kreemiga kooki ja vaarika kreemi. Kui kõikidel olid söögid valmis, siis me hakkasime sööma ja mulle maitses kõige rohkem salat seal sees olid tomat, kurk, salat ja makaroonid. Kui me olime kõik ära söönud, siis ma läksin koos Valtri, Jürgeni, Keneti, Karli, Jürgeni väikevenna ja Karli väikevennaga jalkat mängima. Kui oli pidu oli läbi, siis me läksime koju. Mulle meeldis se üritus. Ma sooviks, et neid üritusi oleks veel.

Jutu kirjutas: Taago, lend 005a

 

Pidasime kogu klassiga isadepäeva. Õhtul tulid lapsed koos isadega kooli kööki. Kui kõik olid kohal hakkasime kokkama. Esimene grupp tegi pearooga ehk burgereid, teine grupp aga suupisteid ja kolmas grupp kooki. Kui kõik road said valmis, hakkasime sööma ning mulle meeldis kõige rohkem kook sellepärast, et see oli magus. Peale pidu oli mu isa kõht ikka tühi natuke.

Jutu kirjutas: Airiin, lend 005a

 

Meil oli koolis 5.novembril isadepäeva üritus. Me tegime seal süüa. See toimus 2. korrusel kokanduse klassis. Meil oli kolm rühma ja mina olin kolmandas rühmas. Esimene rühm tegi burgerit, teine rühm tegi suupisteid ja kolmas ehk meie rühm tegi kooki. Mulle väga maitses meie kook ja me tegime sinna kõrvale vaarikakreemi, mis maitses mulle isegi rohkem. Joogiks oli meil tee ja vesi. Vahepeal kui meil Miia ja Heldiniga midagi teha polnud läksime kuubikutele. Pärast läksime isaga koju.

Mulle väga meeldis klassi isadepäeva üritus!

Jutu kirjutas: Marie Eliisabet, lend 005a

 

Meie koolis toimus viiendal novembril isadepäeva üritus. Alguses läksime kooli ja siis valisid kõik pered endale numbri 1-3. Meie saime number kahe ja see tähendas, et me teeme snäkke ja suupisteid. Number 3 meeskond tegi kooke ja number 1 põhirooga. Meie tehtud snäkid koosnesid leiva krõpsudest, päikesekuivatatud tomatite püreest, kahest erinevast juustusordist ja salaamist. Lõpuks panime selle kõik ahju ja need tuli väga head. Põhiroa meeskond tegi taimetoidu burgerit ja itaaliapärast pastat. Kookide meeskond tegi kahte erinevat šokolaadikooki ja vaarikakreemi. Vahepeal käisime me Marie ja Heldiniga kuubikutel mängimas ning kui söögid valmis olid läksime tagasi. Kokkuvõttes olid kõik need toidud väga head, mul sai kõht väga täis ja mulle meeldis isadepäeva üritus.

Jutu kirjutas: Miia, lend 005d

Lisas: ulla 05.11.2018 09:44

Klassipidu

Meie klassis oli 31. oktoobril halloweenipidu. Seda korraldasid Marie, Heldin ja Miia. Me mängisime seal palju mänge, üks neist oli toolimäng. Kõik tõid midagi süüa. Mina tõin küpsiseid ja riisigalette. Kõik riietusid kellekski. Mina olin vampiir, Karl Oliver oli vikatimees ja Miia oli panda. Mulle see pidu meeldis.

Jutu kirjutas: Oskar, lend 005a

Meil oli 31. oktoobril klassi halloweeni pidu. Kõik pidid kaasa võtma kostüümi ja süüa. Me mängisime paljusid erinevaid mänge nagu näiteks ämblik ja toolimäng. Me tegime ka parima kostüümi võistluse. Esimeseks jäid Taago ja Heldin ja kolmandaks jäin mina. Minu kostüümiks oli luukere mask. Mulle klassi halloweeni pidu meeldis.

Jutu kirjutas: Luukas Samuel, lend 005d

 

Lisas: ulla 31.10.2018 12:25

Päikesesüsteemi mudeli meisterdamine

Lisas: ulla 30.10.2018 12:35

Ettelugemise võistlus

18. oktoobril toimus Eesti Lastekirjanduse Keskuses ettelugemise võistlus “Kus hundist räägitakse”. Meie kooli 4. klasse esindas Kenneth, kes luges A.Jakobsoni muinasjuttu “Hunt ja põder”.

 

Lisas: ulla 18.10.2018 14:24

Muuseumipäev “Puust ja punaseks”

17.10.2018 osalesime klassiga muuseumiprogrammis ,,Puust ja punaseks,,.

See oli tore päev, sest ei pidanud kooli minema. Külastasime hoopis kolme muuseumit: Eesti Lastekirjanduse Keskus, Eesti Tarbekunsti-ja Disainimuuseum ja NUKU muuseum. Vahepeal käisime Trofe restoranis söömas.  Kõikides muuseumides rääkisime Pinocchiost.

Ma sain katsuda Nuku muuseumis Pinocchio marionett nukku ja teha paar liigutust. See oli väga raske, sest Sul on käes risti moodi asi, mille otsas on nöörid. Ma sain ta istuma nii, et üks jalg oli tagurpidi. Tegin tema ka paar hüpet ja liigutasin kätt.

Lastekirjanduse Keskuses sain kirjutada päris tindi sulepeaga, mida kastetakse tindi sisse. Klassi muinasjutus tegutsesid haldjas, kurjad nõiad ja haldjaprintsess. Iga paar sai ühe sõna ja me pidime selle juttu sobivasse lausesse panema.

Tarbekunsti-ja Disainimuuseumis otsisime näituselt töölehele vastuseid ja joonistasime Pinocchio valmistajale tooli. Mulle jäi meelde klaasist kuusk, sest see oli kõige ägedam ja peegeldas ilusasti valgust. Olin hämmastunud, et klaasitükke saab nii üksteise otsa panna.

Mulle meeldis see käik!

Jutu autor: Carmen, lend 005d

 

Lisas: ulla 17.10.2018 14:00

Ekskursioon TTÜ Tähetorni

11. oktoobril käisime klassiga ekskursioonil TTÜ Tähetornis. Saime teada, kuidas käib väga kaugete planeetide ja galaktikate uurimine. Tutvusime tähetorni ja selle hiigelsuure teleskoobiga. Muuhulgas nägime oma silmaga ja saime oma käega katsuda kaugest kosmosest Maale prantsatanud ehtsat meteoriidikamakat.

Samal päeval oli Eestis külas ka NASA astronaut Heidemarie Stefanyshyn-Piper. Kahjuks me temaga ei kohtunud, aga nägime teda videost.

 

 

Lisas: ulla 11.10.2018 14:04

Kooli 5. sünnipäev

Meie kooli sünnipäev toimus 2. oktoobril. Tallinna Kesklinna Põhikool sai 5 aastaseks ja Tallinna Realkool sai 137 aastaseks. Meie klassi poisid tegid maitsva küpsisetordi. Minule maitses küpsisetort väga. Päev enne sünnipäeva käis meil külas Mati Kaal. Ta oli eelmine Tallinna loomaaia direktor. Mati Kaal rääkis meile lõvidest ja kaelkirjakutest. Ma sain teada, et kaelkirjakul on sinine keel. Mati Kaal on lõpetanud Tallinna Realkooli. Ta oli 48 aastat loomaia direktor. Mati Kaal teeb eestlastele ekskursioone Aafrikas. Mulle meeldisid väga kooli sünnipäevanädala kaks tähtsat päeva.

Palju õnne Sulle, armas kool!

Jutu autor: Oliver, lend 005d

 

Lisas: ulla 02.10.2018 13:52