Pilguheit ajakirjandusse: õppekäik Äripäeva toimetusse

Kenneth:
Meie klass käis 4 oktoobril Äripäeva toimetuses. Me kohtusime seal ajakirjanikega, vaatasime ruume ja nägime Investor Toomast kellel oli kõik Äripäeva toimetuse raha. Nägime seal veel väga suuri kalu kes olid suure akvaariumi sees. Luukase ema Kadi näitas meile seda Äripäeva maja ja  me läksime ühte ruumi kus meile Kadi rääkis Äripäevast rohkem. Ma sain seal teada seda, et ajakirjanik peab palju uudiseid lugema ja ajakirjaniku töö on raske. See õppekäik oli kasulik selleks, et me saaks ajakirjandusest rohkem teada ja, et me oskaks ise ajaveebi jutte panna. Äripäeva toimetuses mulle meeldisid kõige rohkem suured kalad ja see kui me pidime olema ise ajakirjanikud. Õppekäigud üldse on minu jaoks kasulikud selleks, et saaks targemaks ja vahel õppetööst kõrvale, et puhata. Ma sooviksin minna veel sõjaväega tutvuma, sest siis me näeksime kuidas sõjaväes elatakse ja näeksime mis relvad seal on. Mulle meeldis see õppekäik ja neid võiks rohkem olla.

Jürgen Mart:
Me käisime 4. oktoobril Äripäeva toimetuses ekskursioonil. Me nägime kuidas toimetuses töötatakse ja me nägime investor Toomast. Ma sain seal teada seda, et kuidas ajaleht/ajakiri valmib ja sellest ajakirjanike auhinnast. See õppekäik oli kasulik, sest ma sain aru kui palju vaeva ja aega läheb ühe ajalehe või ajakirjanumbri valmimiseks. Mulle meeldis kõige rohkem see pealkirja ja lisaallikate väljamõtlemise võistlus. Õppekäigud on kasulikud seda moodi, et sa näed kuidas inimesed millegi tegemiseks palju vaeva näevad. Ma sooviksin veel tutvuda näiteks mõne teatri või mõne lavastuse lavataguseid. mulle meeldis see ekskursioon ja ma soovin, et selliseid üritusi tuleks veel.


Karl:
Me käisime 3-ndal oktoobril Äripäeva toimetuses. See oli väga suur maja kus töötasid mitmed firmad. Ma nägin kuidas tehakse ajakirjanuku tööd ja kuidas ajakirjanikuks saada.

Ma sain ajakirjankudest teada, et see on kulukas ja aeganõudev , et isegi üht lehte teha. See oli kasulik sellepärast, et see aitab meil paremini ajaveebi teha ja muidu oli see väga põnev kuna me õppisime teadmisi juurde ja see on kasulik. Mulle meeldis kõige rohkem see kui me pidime muutma ühte artiklit ja enim muljet avaldas mulle see kui palju on vaja erinevaid inimesi, et ühte lehte teha. Õppekäigud on kasulikud kuna me õpime palju uusi asju. Ma sooviksin kohtuda veel politseidega kuna nende töö tundub põnev. Õppekäik oli väga põnev ja huvitav ning ma sooviks, et neid oleks veel.


Frode:
Me käisime 4.10 reedel klassiga äripäeva toimetuses. Meile räägiti seal investor Toomasest ja kui palju on ta teeninud. Seal räägiti ka sellest, et kui palju nad teenivad ja kui palju sellest rahast lähevb paberile ja rendile. Äripäev oli nr 1 ajalehtede ja ajakirjade firma. Seal me mängisime mängu kus tehti krupid ja anti igale ühele üks presskiri ja pidime selle läbi lugema. Me pidime pandema sinna parema pealkirja ja mõtlema kellega sellel teemal rääkida ja pidime mõned allikad juurde panema. Võitis Jürgeni tiim ja nemad said kõige uuemad Imelise Ajaloo ajakirjad. Mulle meeldis see ja tahaks sinna veel minna ja tahaks ka politsei jaama minna, sest mulle meeldib püstolitega lasta.

Valter:
Ma käisin klassiga Äripäeva toimetuses ekskursioonil. Ma nägin seal kuidas inimesed töötasid ja ma nägin milline see ajalehe tegemine välja näeb. Ma sain teada, et  ajalehe ülesanne on edastada uudiseid inimestele ja ajalehe tegemiseks on vaja paljusid töötajaid, näiteks: korrektor, toimetaja, illustraator ja palju ajakirjanikke. See ekskursioon oli tähtis, sest me saime teada kuidas ajalehe toimetuses töö käib ja, kui me tahaksime sinna suurena tööle minna, siis me teame, et millised töökohad seal on ja mida nad teevad. Mulle meeldis seal kõige rohkem koosoleku saalis juttu ümber töödelda, et seda saaks ajalehte uudiseks panna. Äripäeva toimetus ehitati Lutheri vabriku majja ja see näeb väljast väike välja, aga seest on üüratult suur. Mulle see ekskursioon meeldis, tahaks, et neid tuleks veel. Ekskursioonidest saab juurde teadmisi ja mõtteid kuhu oleks tore suurena tööle minna. Ma tahaksin tutvuda politsei tööga, sest see töö tundub väga huvitav. Me võiksime seal lahendada mõrvamüsteeriumi, uurida vargusi näiteks ja tuvastada kurjategijate sõrmejälgi. Mulle see ekskursioon meeldis, tahaks, et neid tuleks veel.


Oliver:
Neljandal oktoobril mina ja teised 5.D klassi õpilased külastasid Äripäeva.

Äripäev on ajalehe firma. Vanasti oli Äripäeva hoones vineeritehas. Selles hoones on ka töötanud Bolt ehk Taxify. Bolt on firma, mis toob sulle süüa koju, sõidutab sind taksoga või linnas saad nende elektriliste tõukeratastega sõita. Äripäeva hoone on väga suur ja ilus. Selles hoones on lausa 3500 ruutmeetrit büroopinda. Äripäeva hoones me nägime vanu vineeritehase toole. Me rääkisime investor Toomasest. Investor Toomas on Äripäeva poolt mõeldud tegelane. Tema käsutuses on reaalne raha, mida hakati 2002. aastal algusest investeerima aksiaturgudele. Investor Toomase investeerimisotsused langetab Äripäeva börsitoimetus. Me täitsime ka grupiga töölehte. See oli ajalehe artikkli kohta tööleht. Me nägime inimesi,kes tegid ajakirja “Imeline teadus” Selles hoones oli ka suur raamatukogu. Ma sain teada, et ajalehte kirjutada on palju raskem kui see tundub. Selles on mitu protsessi- alguses kirjutatakse tekst, siis parandatakse seda teksti. Postimehe või Delfi digiajalehte tuleb palju vigu kuna mõlemad konkurendid proovivad uudiseid kiiremini internetti üles panna.

Mulle meeldis see külaskäik ja ma tahaksin sinna tööle minna. Ma sooviksin veel minna erinevatesse Eesti kuulsatesse ettevõtetesse.


Oskar:
Meie klass käis 4. oktoobril reedel Äripäeva toimetuses mis asub Vana-Lõuna tänaval. Ma nägin seal ühte suurt kala mis oli lahe, mulle meeldis Luukase pilt ta ema arvutis ja need lugemisnurgad olid ka lahedad. Ma sain teada ajakirjandusest seda kuidas artikleid tuleb kirjutada ja milline on korralik artikkel. Selline õppekäik on kasulik, sest kui sa tahad kunagi ajakirjanikuks hakata, siis sa saad seal teada kas selline töö on raske või mitte. Mulle meeldis see õppekäik, sest Luukase ema näitas/rääkis meile millega Äripäev tegeleb ja tegi meile ülesande ühe artikli milles me oleksime muudatusi teinud. Õppekäigud on selleks kasulikud, sest sa saad iga kord midagi uut teada ja need on huvitavad ja lahedad. Mina tahaks minna tutvuma politsei tööga, sest politsei töö tundub huvitav ja ma tahaks suurena politseiniku tööd proovida. Minule see õppekäik meeldis ja see oli huvitav, pärast sai minna Pagaripoistesse mis seal kõrval oli.


Hendrik:

Reedel, 4. oktoobril käisime klassiga “Äripäeva” toimetuses ekskursioonil. Luukase ema korraldas meile seal ringkäigu. Me nägime, kuidas ajalehte tehakse ja toimetatakse. Ma sain teada, et “Äripäev” tegeleb ka veebilehtede ja raadiosaadetega. Selline õppekäik võiks olla kasulik kõigile inimestele, sest paljud ei kujuta üldse ette, kui raske on ajalehte välja anda või raadiosaadet teha. Minule avaldas muljet see, et ajalehe toimetus on nii suur ja et seal töötab nii palju inimesi. Õppekäigud on kasulikud, sest nii saab teada erinevate tööde ja ametite kohta. 
Tulevikus sooviksin tutvuda ka politsei tööga ja külastada politseijaoskonda, sest see tundub põnev aga ka ohtlik. Tahaksin teada, kui ohtlik see töö päriselt on. 
Õppekäik “Äripäeva” oli tore ja õpetlik. 


Taago:
Me käisime 4 oktoobril Äripäeva majas. Me nägime seal Äripäeva kõige tähtsamat ruumi, investor Toomast, toole, kus töötajad töötavad, sööklat ja akvaariumit. Me tegime seal rühma tööd, et parandada mingit uudist. Sain ajakirjandusest teada seda, et on vaja päris palju infot ja aega et teha üks ajakiri. See õppekäik oli kasulik, et saada rohkem infot ajakirjandusest ja kuidas äri asjadega tegelevad ajakirjandused tegelevad. Mulle meeldis selle õppekäigus see, et me saime seal kommi ja saime olla äripäeva kõige tähtsamas ruumis. Mulle avaldas see muljet, et äripäev oli 8-sandal kohal. See õppe käik oli kasulik, sest me saime teada kuidas ajakirja teha ja kuidas see üldse toimib. Ma ei tea keda või mis firmat külastada. Mulle meeldis see õppekäik. Sooviks, et selliseid oleks veel.

Miia:
Neljandal oktoobril käisime me klassiga Äripäeva toimetuses. Meie kiid oli meie klassi Luukase ema kes töötab seal. Meile räägiti Äripäeva tegevustest ja ma sain teada et Äripäev ei tegele ainult uudiste vaid  sealt saab ka asju vaadata näiteks ravimeid mingitele haigustele. Meile tehti maja tuur ja lõpuks läksime me üles konverentside tuppa kus meile näidatigi millega Äripäev tegeleb. Pärast seda tegime me gruppid ja iga grupp sai oma jutu millele nad pidid mõtlema kas on vaja uut pealkirja, kellega selle juttu jaoks peaks veel rääkima ja mis võiks olla selle artikli pildi peal. Meie grupp ehk tüdrukute grupp jäi teiseks. Me saime juttu looduslikke ravimite kohta. Võitja grupp sai endale kõige uuema Imelise teaduse ajakirja teised said valida natuke vanema. Sellega oligi meie Äripäeva õppekäik lõppenud ja mulle meeldis see väga.

Heldin:
Meie klass käis 4. oktoobril  Äripäeva toimetuses. 

Me nägime seal palju ajalehti ja kuidas inimesed seal töötavad. Natuke hiljem me istusime laua äärde ja kuulasime mis Kadi Heinsalu ehk Luukase ema meile rääkis. Ta rääkis meile kuidas teha ajalehte ja selliseid asju.  Peale seda rääkimist me saime paberi kus oli kirjas üks jutt kus me pidime panema uue pealkirja ja mõtlema kellega sa peaksid rääkima jne. Ma sain ajakirjanduses teada kuidas ajakirju/ajalehti teha ja kes on selle peatoimetaja ja  veel muudki. See õppekäik on sellepärast kasulik näiteks kui sa tahad sinna töötama minna , siis sa juba natuke tead, mis seal toimuma hakkab ja sa saad uusi teadmisi. Ühesõnaga saad targemaks. Mulle kõige rohkem meeldis see töö, mis me pidime seal tegema. Mulle meeldis see sellepärast, et see oli lõbus ja sa said teha palju koostööd ja said mõelda natuke nagu ajakirjanik. Minu arvates on õppekäigud kasulikud selleks, et siis sa saad teda palju huvitavaid fakte näiteks ajakirjanduse kohta või millegi muu kohta. Ma tahaksin veel minna banka või näiteks kuhugile kauplusesse ja Circle-k-sse sinna kontorisse kuna mu ema töötab seal õigusnõustajana ja ta saaks meile rääkida näiteks kütusest ja keskkonna säästmisest  ja kohtu asjadest. See oleks tore. Mulle väga meeldivad need õppekäigud. Eriti veel siis kui need on tundide ajal.

 

Marko:

Me käisime klassiekskursioonil Äripäeva toimetuses. Kogunesime ühte kabineti, kus arutlesime, mida peab tegema selleks, et valmiks üks ajaleht. Meile anti ülesanne lugeda läbi ajalehe lugu suvilate vargusest. Loole oli vaja väljamõelda pealkiri. Seejärel pidime otsustama, kellega artikli tarbeks rääkida. Tööd tegime meeskonnas, minu tiimi kuulusid Jürgen, Mihkel, Luukas ja Hendrik. 

Äripäeva toimetuses sain teada, et see ajaleht kirjutab Eesti äritegelastest ja nende tegemistest. Lisaks tegi Äripäev hiljuti enda raadio. 

See õppekäik oli huvitav. Sain teada, kuidas toimub ajakirjanike igapäevane töö.

Veel sooviksin külastada erinevate elukutsete esindajaid näiteks kriminaalpolitseinike, Eesti robotite tootjaid (Starship või Cleveron) ja Eesti autotootjaid (elektriautotootja Nobe Tallinnas või Ott Tänaku ralliautot tootev firma Toyota Gazoo Racing WRC Peetris.

 

Gustav:

Mina käisin eelmisel reedel klassiga Äripäeva toimetuses.kõige põnevam oli see et nägime väga palju erinevaid ekraane ja monitore, me tegime ka ise krupiga ajalehti. Ma sain teada ka seda kuidas ültse ajelehte tehtakse. Selline õppekäik oleks kasulik sellepärast, et lapsed saaksid teada rohkem ajalehtedest ja, et need ei ole mingid igavad lehad mida niisama loetakse, vaid ka kasulikud. Mulle meeldis kõige rohkem teha ajalehte, sest siis ma tundsin enast ajakirjanikuna. Õppekäigud üldiselt minu srust on koolis väga kasulikud, sest lapsed saavad teada uute erinevate teemade kohta. Sooviksin veel kohtuda inimestaga kas panevead lehti interneti üles/inimestaga kes kirjutavad neid lehti. Lisaks soovitaksin õpetajatele oma klassiga ka sinna minna, sest see on väga põnev.

 

Luukas Samuel:

Me käisime klassiga 4. oktoober äripäevas õppekäigul. Meie giid oli mu ema. Me tutvusime majaga, õppimisime kuidas teha ajalehte. Me pidime ka viiestes rühmades pressiteadet täiendama. Minu rühmas olid Marko, Jürgen, Mihkel ja Hendrik. Meie grupp võitis, kuna meil oli kõige rohkem lisaallikaid. Ma sain teada, et  ajakirjandus on päris raske töö, ma sain ka teada, et ajakirjanik ei ole ainuke kes ajalehte teeb ja sain ka teada kuidas teha tööd pressiteatega. Mulle meeldis Äripäevas  suur Piraaja kes akvaariumis ujus. Õppekäigud on kasulikud, kuna sa saad nendest palju uusi asju teada. Ma sooviksin minna tutvuma järgmine kord politseiga.

 

Sander Daniel:

Luukase ema kutsus tervet meie klassi Äripäeva toimetusse kohale sõitsime trammiga maja oli suur. Mu lemmikud asjad olid investor toomas ja paks kala ma sain teada kust tulevad Imeline teadus ja Imeline ajalugu. Investor Toomas ta pani mõned aastad tagasi raha kasvama nüüd see on tõusnud päris kõrgele. Mulle meeldis vaadata kui palju inimesi äripäeva loeb siis meil tuli rühma töö see ei olnud kõige huvitavam. Me kõik saime ühe Imelise ajaloo või Imelise teaduse kaasa võtta mina võtsin Imelise ajaloo kaasa see külaskäik oli huvitav.

 

Natali:

Me käisime äripäeva Tööstuses klassiga  ekskursjoonil.Meile rääkis Luukase ema .seal oli väga äge!Meile räägiti seal sellest kuidas antakse ajalehti välja ja sellest kes need välja annab.Me saime ekskursijooni maja ala peal.Seal pidi olema väga vaikselt kuna kõik töötasid.Me läksime ka koosaleku ruumi seal me rääkisimegi sellest kuidas tuleb ajakiri välja.Seal oli väga tore tahaks rohkemgi selliseid ekskuursijoone.

 

Eva-Maria:

Me käisime reedel Äripäeva toimetuses. Me nägime kuidas erinevad inimesed töötavad. Ja me mängisime et oleksime peaaegu ajalehe toimetajad. Me tegime gruppid ja me saime lehed. Kus peal oli tekst millele me pidime uue pealkirja mõtlema ja veel pidime mõtlema kellega räägiksime ja mis pildi paneksime. Jürgeni grupp võitis ja meie jäime teiseks. Jürgeni grupp sai uue “Imeline teadus” ajakirja. Me saime valida endale vanu ajakirju. Meile rääkis Luukase ema. Ja me pidasime väikest moodi loengut. Mulle meeldis se rinkäik. Loodan, et selliseid asju korraltatakse veel.

 

Airiin:

Me käisime reedel Äripäeva toimetuses. Luukase ema rääkis paljust põnevast näiteks kes on ajakirjanduses tähtsad. Õppekäigud on hea viis midagi juurde õppida. Me käisime toimetuses ringi ja Luukase ema rääkis meile mis seal vanasti oli. Pärast läksime me konverentsi ruumi ja pidasime omamoodi väikese loengu. Meile anti kätte lehed millel oli jutt. Me pidime mõtlema jutule uue pealkirja ja kellega räägiksime. Jürgeni krupp võitis ja tüdrukute krupp jäi teiseks.

 

         

Lisa kommentaar